T v: MARA CHUA, stor kjol i svart bomull med volanger i lager på lager med råa kanter, broderad med svarta stenar och pärlor i linningen. Utropspris 5 000 kr. T h: HERMÈS, blå handväska Birkin 35 cm. Utropspris 200 000 kr.

Fashionfavoriter på Stockholms Auktionsverk

Av Elin Olsson
Katalogen för Stockholms auktionsverks Fashion är ute nu och den är full av godbitar! Här är Gods & Gårdars favoriter.

Här finns allt från smycken, klockor, skor till handväskor, dräkter och slipsar. Du kan hitta mode och accessoarer från de stora modehusen Balmain, Cartier, Chanel, Dior, Gucci och Hermès likväl som vackra föremål från de mindre varumärkena. Den 6-9 mars är det visning på objekten på Nybrogatan 32 och den 10 mars startar auktionen online.

T v: CHANEL, axelbandsväska Single Flap bag 2.55 i transparent pvc kantad med silverfärgat skinn. Utropspris 14 000 kr. T h: CHANEL, Lait de Coco Minaudière Milk Box med inskription i strass och vita imiterade pärlor. Limiterad upplaga från Chanels höst/vinter 2014 Accessories Collection. Utropspris 10 000 kr.

T v: CHANEL, axelbandsväska Single Flap bag 2.55 i transparent pvc kantad med silverfärgat skinn. Utropspris 14 000 kr. T h: CHANEL, Lait de Coco Minaudière Milk Box med inskription i strass och vita imiterade pärlor. Limiterad upplaga från Chanels höst/vinter 2014 Accessories Collection. Utropspris 10 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: MALINDA DAMGAARD, coiffe med guldfärgat blomstermönstrad spets med rosett på stråbotten. Utropspris 5 000 kr. T h: LOUIS VUITTON, amerikakoffert, 1920-tal. Utropspris 30 000 kr.

T v: MALINDA DAMGAARD, coiffe med guldfärgat blomstermönstrad spets med rosett på stråbotten. Utropspris 5 000 kr. T h: LOUIS VUITTON, amerikakoffert, 1920-tal. Utropspris 30 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T h: MULBERRY, weekend bag Piccadilly i oxblodsfärgat mjukt präglat skinn. Utropspris 6 000 kr. T h: STELLA MCCARTNEY, sandaletter, nudefärgat konstläder. Utropspris 2 000 kr.

T h: MULBERRY, weekend bag Piccadilly i oxblodsfärgat mjukt präglat skinn. Utropspris 6 000 kr. T h: STELLA MCCARTNEY, sandaletter, nudefärgat konstläder. Utropspris 2 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: NURIA DE BRILLEMBOURG, ring med trappslipad röd sten, 18 k guld. Utropspris 8 000 kr. T h: CHOPARD, damarmbandsur, 18 k guld, 1980/90-tal. Utropspris 28 000 kr.

T v: NURIA DE BRILLEMBOURG, ring med trappslipad röd sten, 18 k guld. Utropspris 8 000 kr. T h: CHOPARD, damarmbandsur, 18 k guld, 1980/90-tal. Utropspris 28 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: CHRISTIAN LOUBOUTIN, pumps i svart lackat skinn. Utropspris 3 000 kr. T h: ALEXANDER MCQUEEN, clutch i röd sammet med Union Jack och döskallespänne i gulmetall. Utropspris 4 000 kr.

T v: CHRISTIAN LOUBOUTIN, pumps i svart lackat skinn. Utropspris 3 000 kr. T h: ALEXANDER MCQUEEN, clutch i röd sammet med Union Jack och döskallespänne i gulmetall. Utropspris 4 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: CHANEL, armring i gulmetall. Utropspris 3 000 kr. T h: CHANEL, figursydd jacka i benvit bouclé med monogramprydda knappar i gulmetall. Utropspris 4 000 kr.

T v: CHANEL, armring i gulmetall. Utropspris 3 000 kr. T h: CHANEL, figursydd jacka i benvit bouclé med monogramprydda knappar i gulmetall. Utropspris 4 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

Läs också:

Makeup från modeskaparna

The Armory Show – en konstfest i NYC

Kommentarer

Kommentera

gimo-001_300ppi

Följ med på våra herrgårdshelger!

Vill du uppleva det lustfyllda herrgårdslivet? Njuta av mat, vin och kåserier av Peder Lamm? Då kan vi rekommendera vår unika Gods & Gårdar-helg, som arrangeras vid tre olika tillfällen i höst.

Utställningen på Åmells pågår till och med den 24 februari.

Ny utställning om svensk skulptur från fem sekler

Den 4 februari öppnar utställningen Tredimensionellt på Åmells konsthandel i Stockholm. Det blir en spännande presentation av svensk skulptur i olika material och från skilda epoker, allt från klassiska vita marmorskulpturer till modernistiska reliefer.

Prinsessan Eugenies akvarell av Karl XV och Lovisas bröllop vid Kungliga slottet. Foto: Kungl. Hovstaterna

Föredrag på Slottet om kungliga bröllop förr och nu

Kungliga slottets föredragsserie gästas på lördag den 21 januari av författaren Magdalena Ribbing. Hon berättar om kungliga bröllop från flera sekler – om vad som skiljer dem åt och vad som fortfarande förenar dem.

Nominerade till Årets förnyare: C/O Stockholm, magasinet Scandinavian Retro och Modernisten.com.

De kan vinna The Collector’s Award!

Nu är nomineringarna till årets antikpriser klara! Här är de nio samlare, antikhandlare och nydanare som har chansen att ta emot ett pris vid galakvällen på Antikmässan den 16 februari.

Saltkar i silver ur "Tomteservisen". Foto: Kungl. Hovstaterna

I mellandagarna startar tomtejakten på Kungliga slottet

Välkommen till Kungliga slottet under jullovet. Ta med barn och barnbarn på juljakt i slottets gyllene salar.