T v: MARA CHUA, stor kjol i svart bomull med volanger i lager på lager med råa kanter, broderad med svarta stenar och pärlor i linningen. Utropspris 5 000 kr. T h: HERMÈS, blå handväska Birkin 35 cm. Utropspris 200 000 kr.

Fashionfavoriter på Stockholms Auktionsverk

Av Elin Olsson
Katalogen för Stockholms auktionsverks Fashion är ute nu och den är full av godbitar! Här är Gods & Gårdars favoriter.

Här finns allt från smycken, klockor, skor till handväskor, dräkter och slipsar. Du kan hitta mode och accessoarer från de stora modehusen Balmain, Cartier, Chanel, Dior, Gucci och Hermès likväl som vackra föremål från de mindre varumärkena. Den 6-9 mars är det visning på objekten på Nybrogatan 32 och den 10 mars startar auktionen online.

T v: CHANEL, axelbandsväska Single Flap bag 2.55 i transparent pvc kantad med silverfärgat skinn. Utropspris 14 000 kr. T h: CHANEL, Lait de Coco Minaudière Milk Box med inskription i strass och vita imiterade pärlor. Limiterad upplaga från Chanels höst/vinter 2014 Accessories Collection. Utropspris 10 000 kr.

T v: CHANEL, axelbandsväska Single Flap bag 2.55 i transparent pvc kantad med silverfärgat skinn. Utropspris 14 000 kr. T h: CHANEL, Lait de Coco Minaudière Milk Box med inskription i strass och vita imiterade pärlor. Limiterad upplaga från Chanels höst/vinter 2014 Accessories Collection. Utropspris 10 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: MALINDA DAMGAARD, coiffe med guldfärgat blomstermönstrad spets med rosett på stråbotten. Utropspris 5 000 kr. T h: LOUIS VUITTON, amerikakoffert, 1920-tal. Utropspris 30 000 kr.

T v: MALINDA DAMGAARD, coiffe med guldfärgat blomstermönstrad spets med rosett på stråbotten. Utropspris 5 000 kr. T h: LOUIS VUITTON, amerikakoffert, 1920-tal. Utropspris 30 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T h: MULBERRY, weekend bag Piccadilly i oxblodsfärgat mjukt präglat skinn. Utropspris 6 000 kr. T h: STELLA MCCARTNEY, sandaletter, nudefärgat konstläder. Utropspris 2 000 kr.

T h: MULBERRY, weekend bag Piccadilly i oxblodsfärgat mjukt präglat skinn. Utropspris 6 000 kr. T h: STELLA MCCARTNEY, sandaletter, nudefärgat konstläder. Utropspris 2 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: NURIA DE BRILLEMBOURG, ring med trappslipad röd sten, 18 k guld. Utropspris 8 000 kr. T h: CHOPARD, damarmbandsur, 18 k guld, 1980/90-tal. Utropspris 28 000 kr.

T v: NURIA DE BRILLEMBOURG, ring med trappslipad röd sten, 18 k guld. Utropspris 8 000 kr. T h: CHOPARD, damarmbandsur, 18 k guld, 1980/90-tal. Utropspris 28 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: CHRISTIAN LOUBOUTIN, pumps i svart lackat skinn. Utropspris 3 000 kr. T h: ALEXANDER MCQUEEN, clutch i röd sammet med Union Jack och döskallespänne i gulmetall. Utropspris 4 000 kr.

T v: CHRISTIAN LOUBOUTIN, pumps i svart lackat skinn. Utropspris 3 000 kr. T h: ALEXANDER MCQUEEN, clutch i röd sammet med Union Jack och döskallespänne i gulmetall. Utropspris 4 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

T v: CHANEL, armring i gulmetall. Utropspris 3 000 kr. T h: CHANEL, figursydd jacka i benvit bouclé med monogramprydda knappar i gulmetall. Utropspris 4 000 kr.

T v: CHANEL, armring i gulmetall. Utropspris 3 000 kr. T h: CHANEL, figursydd jacka i benvit bouclé med monogramprydda knappar i gulmetall. Utropspris 4 000 kr. Foto: Stockholms Auktionsverk.

Läs också:

Makeup från modeskaparna

The Armory Show – en konstfest i NYC

Kommentarer

Kommentera

lasarundersokning

Välkommen till oss på Gods & Gårdars redaktion – vi vill höra vad som inspirerar dig

Vill du komma och träffa oss på Gods & Gårdars redaktion och prata om vad som inspirerar dig och hur du tänker kring inredning och ditt hem?

”Birger jarl är det närmaste vi kommer en landsfader”. På bilden tolkad av Erik Dahlberg ur Suecia Antiqua et Hodierna.

Hör föredrag om Birger jarl på Gripsholms slott

Gripsholms slott gästas på lördag den 18 mars av författaren och historieprofessorn Dick Harrison. Han berättar om Birger jarl och det svenska rikets uppkomst: ”Om vi vill förstå Sverige kommer vi inte runt Birger jarl!”.

Kursen anordnas på Tjolöholms slott, byggt i renässansstil i början av 1900-talet. Foto: Tjolöholms slott

Kurs i housekeeping på Tjolöholms slott

På Tjolöholms slott anordnas den 27 mars en endagskurs i housekeeping – att städa och vårda på rätt sätt i historiska hus. Den leds av Lisa Nilsen som också medverkar i Gods & Gårdar nr 3/2017.

Alf Wallanders vas eller blomkruka i flintgods med slingrande tistelmotiv är från 1895. Foto: A. Brandeker

Nu visar Thielska galleriet art nouveau från Rörstrand

I dagarna har vårens utställning öppnat på Thielska galleriet i Stockholm. Den heter ”Konstnärlig blomstring. Art nouveau från Rörstrand 1895–1920” och pågår till den 4 juni.

På mässan finns som vanligt massor av spännande montrar. Foto Per Myrehed

Snart börjar Antikmässan i Älvsjö

Den 16–19 februari är det dags för årets antikmässa i Älvsjö, nu för 40:e gången. På Nordens största antikmässa hittar du antikviteter, modern design, konst och mycket annat.