Pärlhalsband och pärlörhängen.

Smycken på auktion.

Köp på auktion! 12 antika julklappar

Av Estelle Ejdeholm
Handla dina julklappar i antikhandeln eller på auktion. Unika gåvor uppskattas och du gör en insats för miljön och för bevarandet av ett kulturarv.

Det är också svårt att avgöra prisnivån på en antik gåva vilket ibland kan vara en fördel… plus att det ibland går att fynda då allt går inte för begärt utropspris.

CHICA PÄRLOR
Till den klassiska: Örhängen samt ett häng i 18K guld med sötvattenpärlor och peridoter. Utrop: 1800 kr.
Lägg bud här! Collier, 3-radigt, med sötvattenpärlor och lås i vitmetall och aventuriner. Utrop: 1200 kr. Lägg bud här!

En scarfe i rött, vitt och svart från franska företaget Hermès.

Scarfe från Hermès.

MODERIKTIG HERMES
Till fashionistan: Scarfe, Hermès “Harnias des Présidents” i siden. Utrop: 1000 kr.
Lägg bud här!

Arton kuverttallrikar från tidigt 1900-tal.

Stiliga tallrikar att duka med.

VACKRA KUVERTTALLRIKAR
Till den festsugna: 18 stycken kuverttallrikar, Rosenthal, utrop: 1000 kr.
Lägg bud här!

Två kinesiska tekannor från 1800-talet.

Tekannor som kan bli fina julklappar.

KINESISKA TEKANNOR
Till den som vill mysa: Två tekannor i porslin, kinesiska, från 1800-talet. Utrop: 1500 kr.
Lägg bud här!

Vävd dekoration av omtyckta Märta Måås-Fjetterström.

Vävnad av en legend.

EN MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM
Till den kulturhistoriskt intresserade: En vävnad signerad MMF, Märta Måås-Fjetterström, från 1900-talets andra hälft. Utrop: 1500 kr.
Lägg bud här!

En skulptir föreställande en stående kvinna i brons.

En skulptur till jul?

STATTYETT I BRONS
Till skönhetsälskaren: En skulpturi patinerad brons, 24,5 cm. Utrop: 2000 kr.
Lägg bud här!

Sex ytterfoder, Waldemarsuddekrukan.

Prins Eugen formgav den populära Waldemarsuddekrukan.

WALDEMARSUDDEKRUKAN
Till blomsterälskaren: Ytterfoder, 3 + 3 stycken, Gustavsberg, höjd 15 respektvite 19 cm. Utrop: 2000 kr.
Lägg bud här!

En plånbok från det italienska företaget Gucci.

En gåva från Gucci.

PLÅNBOK FRÅN GUCCI
Till den glamourösa: Gucci-pl-plånbok i canvas med bruna skinndetaljer, presentas och påse medföljer. Utrop: 2000 kr.
Lägg bud här!

En skål och en vas av Wilhelm Kåge för Gustavsberg.

Svenskt stengods i fin design.

DESIGNAT STENGODS
Till den medvetna: Vas samt skål, Argenta och Argenta Nova, av Wilhelm Kåge för Gustavsberg, 1900-tal. Utrop: 2000 kr.
Lägg bud här!

Spegel och två lampetter från tidigt 1900-tal.

1900-talsföremål till hemmet.

SPEGEL OCH LAMPETTER I ART DECO
Till den inredningsroade: En spegel samt ett par spegellampetter i tenn, 1920-, 30-tal. Stämplade Zela TENN. Utrop: 1500 kr.
Lägg bud här!

En skål från Kina i blått och vitt.

Antik gallerskål.

1800-TALSSKÅL
Till den som vill dekorera: Gallerskål från Kina, 1800-tal, underglasyr i blått, delvis bronserad. Utrop: 3000 kr.
Lägg bud här!

Sex posters från tidigt 1900-tal.

Julklappstips från förr.

DEKORATIVA MOTIV
Till den stilmedvetna: Sex, delvis bemålade, tryck signerade och daterade 1911, Leo Rauth. Utrop: 4000 kr.
Lägg bud här!

Se mer! Mer julinspiration finns här:
10 stiliga juldekorationer

Sveriges bästa julmässor

Kommentarer

Kommentera

Så fick den gamla gården åter liv igen

På Skansen döljer det sig en riktigt unik 1700-tals pärla, Tottieska malmgården som har genomgått en omfattande restaurering sedan år 2012, hade i helgen speciellt öppet i samband med Skansens 125års firande under tisdagen. Det finns än mycket kvar att göra med möblering och dekoration, spännande blir det att se slutresultatet då de öppnar åter i 2018. Bland […]

Kungliga Borgen ligger på Ladulåsgärdet i Stockholm.

Kalasfint på Kungliga Borgen

I den Kungliga Borgen, KARL XIV Johans luftiga empirpaviljon på Gärdet i Stockholm, har fyra antikhandlare möblerat upp var sitt vardagsrum utifrån sina egna personliga inredningsfilosofier. Resultatet ser du i augustinumret av Gods & Gårdar.

SIGER1

Samlaren på Siger

De äldsta delarna av gotlandsgården Siger byggdes på 1700-talet. Här bor Joakim Hansson, finlandssvensk konsthistoriker och antikvarie, med en unik samling antikviteter, böcker - och kakelugnar.

Hallwylska museet. i Stockholm visade i höstas en privatsamling med bland annat kaméer. De fint mejslade gestalterna som träder fram ur medaljongen är åtråvärda för samlare

5 heta smyckestrender

En kysk kamé det är nästa stora trend i smyckeskrinet. Det spår trendanalytiker. Här är fem heta smyckestips för dig som gillar antikt & vintage.

Gustaviansk bankettsoffa från 1700-talets slut tog sig till 21 000 kr hos Bukowskis.

Sköna stolar

Sköna stolar, snygga soffor, banketter och taburetter. Hetast bland antika sittmöbler är bergèren och baljfåtöljen.