L’Hôtel de Paris med Casino de Monte Carlo som granne till vänster i bild. Foto SBM

Upplev storslagen hotellauktion

Av Jonas Dahl
Det klassiska Hôtel de Paris i Monte Carlo ska uppdatera sin inredning med nya möbler och inredningsdetaljer. I samarbete med det franska auktionshuset Artcurial erbjuds därför mer än 4000 objekt till försäljning 25-30 januari, 2015. I auktionskatalogen syns möbler från över 130 rum och sviter, och även från hotellets restauranger som Le Louis XV – Alain Ducasse.

Läs mer och se auktionens objekt här.

Nu börjar vårens antikmässor, läs mer här.

En spekulant med en rymlig bostad kan lägga bud på 1960-talsmattan i lobbyn. Den mäter 10,46 x 6,78 meter. Foto SBM

Se utställning med Peter Paul Rubens i London, läs här.

Huvudentrén till L’Hôtel de Paris. Till höger en ljuskrona i Louis XV-stil till salu från Alain Ducasses restaurang Le Louis XV som ligger i hotellet.

Missa inte Olafur Eliasson på Fondation Louis Vuitton i Paris, läs mer.

En stor variation av sittmöbler från hotellet ska säljas via auktionshuset Artcurial. Foto Artcurial

Ett set om fyra förgyllda torchèrer i Louis XIV-stil och ett par piedestaler i Louis XV-stil från Alain Ducasses restaurang Le Louis XV ska också säljas. Foto Artcurial

Kommentarer

Kommentera

Grand Antiques i Skeppsholmens sköna Eric Ericssonhall Foto Elisabeth Toll

Upplev Grand Antiques 2017 med oss på Gods & Gårdar!

Ett unikt erbjudande – nu bjuder vi in till en inspirerande dag med Gods & Gårdar på Grand Antiques! Lyssna till Sveriges främsta antikexperter, njut av en god lunch och se den exklusiva antikmässan i sällskap med Pontus Silfverstolpe. Den 9 november bjuder vi in till en dag full av kunskap, skönhetsupplevelser och inspiration. Boka […]

Nominerade till Årets förnyare: C/O Stockholm, magasinet Scandinavian Retro och Modernisten.com.

De kan vinna The Collector’s Award!

Nu är nomineringarna till årets antikpriser klara! Här är de nio samlare, antikhandlare och nydanare som har chansen att ta emot ett pris vid galakvällen på Antikmässan den 16 februari.

Så fick den gamla gården åter liv igen

På Skansen döljer det sig en riktigt unik 1700-tals pärla, Tottieska malmgården som har genomgått en omfattande restaurering sedan år 2012, hade i helgen speciellt öppet i samband med Skansens 125års firande under tisdagen. Det finns än mycket kvar att göra med möblering och dekoration, spännande blir det att se slutresultatet då de öppnar åter i 2018. Bland […]

Kungliga Borgen ligger på Ladulåsgärdet i Stockholm.

Kalasfint på Kungliga Borgen

I den Kungliga Borgen, KARL XIV Johans luftiga empirpaviljon på Gärdet i Stockholm, har fyra antikhandlare möblerat upp var sitt vardagsrum utifrån sina egna personliga inredningsfilosofier. Resultatet ser du i augustinumret av Gods & Gårdar.

SIGER1

Samlaren på Siger

De äldsta delarna av gotlandsgården Siger byggdes på 1700-talet. Här bor Joakim Hansson, finlandssvensk konsthistoriker och antikvarie, med en unik samling antikviteter, böcker - och kakelugnar.