L’Hôtel de Paris med Casino de Monte Carlo som granne till vänster i bild. Foto SBM

Upplev storslagen hotellauktion

Av Jonas Dahl
Det klassiska Hôtel de Paris i Monte Carlo ska uppdatera sin inredning med nya möbler och inredningsdetaljer. I samarbete med det franska auktionshuset Artcurial erbjuds därför mer än 4000 objekt till försäljning 25-30 januari, 2015. I auktionskatalogen syns möbler från över 130 rum och sviter, och även från hotellets restauranger som Le Louis XV – Alain Ducasse.

Läs mer och se auktionens objekt här.

Nu börjar vårens antikmässor, läs mer här.

En spekulant med en rymlig bostad kan lägga bud på 1960-talsmattan i lobbyn. Den mäter 10,46 x 6,78 meter. Foto SBM

Se utställning med Peter Paul Rubens i London, läs här.

Huvudentrén till L’Hôtel de Paris. Till höger en ljuskrona i Louis XV-stil till salu från Alain Ducasses restaurang Le Louis XV som ligger i hotellet.

Missa inte Olafur Eliasson på Fondation Louis Vuitton i Paris, läs mer.

En stor variation av sittmöbler från hotellet ska säljas via auktionshuset Artcurial. Foto Artcurial

Ett set om fyra förgyllda torchèrer i Louis XIV-stil och ett par piedestaler i Louis XV-stil från Alain Ducasses restaurang Le Louis XV ska också säljas. Foto Artcurial

Kommentarer

Kommentera

Så fick den gamla gården åter liv igen

På Skansen döljer det sig en riktigt unik 1700-tals pärla, Tottieska malmgården som har genomgått en omfattande restaurering sedan år 2012, hade i helgen speciellt öppet i samband med Skansens 125års firande under tisdagen. Det finns än mycket kvar att göra med möblering och dekoration, spännande blir det att se slutresultatet då de öppnar åter i 2018. Bland […]

Kungliga Borgen ligger på Ladulåsgärdet i Stockholm.

Kalasfint på Kungliga Borgen

I den Kungliga Borgen, KARL XIV Johans luftiga empirpaviljon på Gärdet i Stockholm, har fyra antikhandlare möblerat upp var sitt vardagsrum utifrån sina egna personliga inredningsfilosofier. Resultatet ser du i augustinumret av Gods & Gårdar.

SIGER1

Samlaren på Siger

De äldsta delarna av gotlandsgården Siger byggdes på 1700-talet. Här bor Joakim Hansson, finlandssvensk konsthistoriker och antikvarie, med en unik samling antikviteter, böcker - och kakelugnar.

Hallwylska museet. i Stockholm visade i höstas en privatsamling med bland annat kaméer. De fint mejslade gestalterna som träder fram ur medaljongen är åtråvärda för samlare

5 heta smyckestrender

En kysk kamé det är nästa stora trend i smyckeskrinet. Det spår trendanalytiker. Här är fem heta smyckestips för dig som gillar antikt & vintage.

Gustaviansk bankettsoffa från 1700-talets slut tog sig till 21 000 kr hos Bukowskis.

Sköna stolar

Sköna stolar, snygga soffor, banketter och taburetter. Hetast bland antika sittmöbler är bergèren och baljfåtöljen.